İşletmelere Bir Ton Paraya Mal Olan Hatalar

Yayinlanma tarihi 02/02/2021
Reklam

Şirketler mühendislik davalarına bir ton yatırım yapabilir. Üst düzey birçok beyin, United Airlines kadar büyük bir şirket tarafından desteklenen projelerde tek başına çalışabilir. Ancak, bir şeylerin ters gidebileceğine dair her zaman bir olasılık vardır. Hollywood aktörleri tarafından yanlışlıkla harap edilen, milyarlarca dolarlık denizaltılardan tutun türünün tek örneği gitarlara kadar, pahalı hatalar oluyor ve şirketlere milyarlarca dolara mal oluyor. Bazı projeler küçük bir yardımla kurtarılabilirdi ancak bazı projeler en başından hata.

İşletmelere Bir Ton Paraya Mal Olan Hatalar

İşletmelere Bir Ton Paraya Mal Olan Hatalar

Yüzemeyen Denizaltı

Yüzemeyen bir denizaltı pratikte işe yaramaz. İspanya hükümeti 2013 yılında en son teknoloji ürünü bir denizaltı için 2.2 milyar dolardan fazla para ödemiş olsa da, bu çok maliyetli hata nedeniyle bu denizaltıyı kullanamadı. Belli ki denizaltı düzgün şekilde yüzmek için çok ağırdı. Mühendisler yanlış hesaplama olduğunu neyse ki gemi üretimini henüz başlamadan ortaya çıkardılar. Yine de hükümet acı veren bir miktarda para harcadı. Bu aksaklığı Fox gibi çok sayıda haber merkezi de yayınladı.

Yüzemeyen Denizaltı

Yüzemeyen Denizaltı

Çok Büyük Trenler

Gökyüzü American Airlines gibi şirketler tarafından yönetiliyorsa, raylar kim tarafından yönetiliyordur? Fransa’da Metro ve tren yolları yoğun şekilde kullanılıyor, bu nedenle tren operatörü SNCF’nin bir taşımacılık projesine yatırım yapma kararı iyi bir fikir gibi görünüyordu. Ancak, bir planın her zaman şok bir şekilde yürütülme olasılığı vardır. Bu durumda, 20.5 milyar doların üzerindeki 2,000 yeni tren 2014 yılında demiryollarına çıktı. Ancak bir aksaklık vardı. Trenler birbirlerini raylar üzerinde güvenli bir şekilde geçemeyecek kadar genişti. Bu hata SNCF’ye yaklaşık 70 milyon dolara mal olmuş.

Çok Büyük Trenler

Çok Büyük Trenler

Terk Edilmiş Bir Mayın Tarlasının Tepesine İnşa Edilen Evler

Ev satın alırken, evin devasa ve terk edilmiş bir madenin üzerine inşa edilip edilmediğini iki kez kontrol etmek en iyisidir. 2014 yılında Güney Dakota’da yaşayan bir grup sakini, yeni inşa edilmiş güzel evleri için bir servet harcamadan önce kontrol etmedi. CBS gibi şirketler internette yayılan hikâyeyi yayınladı. Çimenlik alan biçilirken, bir tek kişi aniden tek bir delik ortaya çıktığında şok olmuştu. Toplam on iki aile tahliye edildi. Müfettişler, mülklerin hemen altında 600 fit uzunluğunda devasa bir alçı mayını keşfettiler ve bu da evleri tamamen güvensiz ve tamamen değersiz hale getirdi.

Terk Edilmiş Bir Mayın Tarlasının Tepesine İnşa Edilen Evler

Terk Edilmiş Bir Mayın Tarlasının Tepesine İnşa Edilen Evler

Titanic Batışı

Titaniç, 1912 yılında mühendislik dehasının gerçekten bir korkusuydu. 7.5 milyon dolara mal olan (bugün 400 milyon dolar), gerçekten de dünyanın daha önce hiç görmediği bir yolcu gemisiydi. Titanic, geniş merdiveni ve çarpıcı eyalet odalarıyla yüzen 5 yıldızlı bir otel gibiydi. Ne yazık ki Titaniç’in yolculuğu da sona erdi. 15 Nisan akşamı, gemi Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bir buz dağına isabet ederek battı. Maliyetine rağmen Titaniç’in aslında kötü yapılmış perçinler ve 3,300’den fazla insanı taşıyabilecek bir gemi için sadece 16 can teknesi gibi birçok hatası vardı. James Cameron’un 20. Yüzyıl Fox stüdyosuna yaptığı yolculukla ilgili ödüllü filmi, 1997 yılında 200 milyon dolar brüt gişe hasılatı yaptı.

Titanic Batışı

Titanic Batışı

Büyük Kazıcı Kumda Takıldı

Çoğumuz, aracımızı güvenli bir yere park etmenin mutlak bir zorunluluk olduğunu biliyoruz, bu nedenle yeni Tesla’mızı plaja park etmeyiz. Ancak birileri şanslarını denemenin akıllıca olduğunu düşünüp 4×4 Land Rover’ı oraya park etmeyi düşünüyordu. Neden olduğundan veya o kişinin plajın bu kadar pahalı bir araba için mükemmel bir park yeri olduğunu neden düşündüğünden emin değiliz. Ancak 4 × 4’ü dışarı çıkarmak için gönderilen kazıcı da kuma sıkıştı ve üç günden uzun süre çamur ve kumda tamamen sular altında kaldı.

Büyük Kazıcı Kumda Takıldı

Büyük Kazıcı Kumda Takıldı

Milenyum Köprüsü’nün Sallantısı

Thames Nehri üzerinde yeni ve şık bir köprü inşa çalışmaları 2000 yılında başladığında, Londralılar haklı bir şekilde heyecanlandı. Ancak 20 milyon dolarlık fiyat etiketi göz önüne alındığında, bu köpründen geçtiklerinde aşırı derecede sallanmasını beklemediler. Mühendisler de bu eksiklik karşısında şaşkınlığa düşmüşlerdi ancak kısa süre sonra bunun “olumlu geri bildirimle” bağlantılı olduğunu fark ettiler. Bu durum, köprünün çok fazla insanın geçmesiyle ortaya çıkan bir fenomen. Mühendisler bunu düzeltmek için 37 viskoz sıvı amortisörün “enerjiyi yayması” için 5 milyon dolar daha istedi.

Milenyum Köprüsü'nün Sallantısı

Milenyum Köprüsü’nün Sallantısı

NOAA-N Prime Satellite’ın Düşürülmesi

2003 yılında, NOAA-N Prime Satellite plağından düşerek yere çakıldı. Bu, Sunnyvale’nin Lockheed Martin Space Systems çalışanları tarafından farklı bir konuma taşınmaya çalışılırken meydana geldi. Düşüş sonucunda 135 milyon dolar hasar meydana geldi. Biri, kaldırmadan önce uyduyu gereken 24 cıvatayla sabitlemeyi unutmuş. Lockheed Martin, onarım masrafları için herhangi bir kar ödemeyeceklerini ve ayrıca 30 milyon dolar daha karşıladıklarını zarif bir şekilde söyledi. ABD hükümeti geri kalan maliyetleri omuzlamamasına karşın, bu durum iyi gitmedi.

NOAA N Prime Satellite'ın Düşürülmesi

NOAA N Prime Satellite’ın Düşürülmesi

Yanlış Yere Park Edilmiş F-16 Jeti

İşyerinde kim hata yapmadı? Dürüst olduğumuz takdirde kimse yok. Ancak, hiç kaza ile bir top fırlattınız ve 15 milyon dolar değerinde bir savaş uçağını yok ettiniz mi? 2018’de Florennes Air Force Base’de tam olarak bu oldu. Olayın ayrıntıları hemen belli edilmemekle birlikte, Belçika’daki bir bakım işçisi yanlışlıkla Vulcan topunu çekmeyi başardı. Tamamen yakıtla çalışan bir General Dynamics’in F-16’ine çarptı ve uçak patladı. Neyse ki hiç kimse ölmedi, ancak son derece dikkatsiz (ve maliyetli) bir hata nedeniyle iki teknisyen kafa yaralanmasında hasar gördü. Yakındaki bir F-16AM savaş uçağı, top kazayla ateşlediğinde ve yıkıcı hasara neden olduğunda bakıma alındı. Yakınlarda başka bir uçak da hasar görmüştü, ancak onarılmıştı.

Yanlış Yere Park Edilmiş F 16 Jeti

Yanlış Yere Park Edilmiş F 16 Jeti

Arabaları Eritebilen Bir Gökdelen

Evet, bunu doğru okuyabilirsiniz. Londra’da bulunan “Walkie Talkie”, güneşin yansıması nedeniyle bir Jaguar’ı erittiğinde manşetlere çıktı. Jaguar’ın düzeltilmesi 1,000 ABD dolarından fazla maliyetle patladı ancak binanın parlamasından kaynaklanan hasarların sonu bu değildi. Yakındaki işletmeler, pencerelerin aslında sıcaktan çatladığını ve bu da 250 milyon dolarlık gökdeleni, güney tarafına devasa bir güneş panjuru takmak için açıklanmayan bir miktar harcamaya zorladığını söylediler. Aracın sahibi Bay Lindsay BBC’ye verdiği röportajda otomobilinin hasarından bahsetti. Jaguar amblemi, kanat aynası ve panellerin kötü bir şekilde eridiğini söyledi. “Bunun gibi bir şey olacağına inanamazsınız,” şeklinde yorumda bulundu.

Arabaları Eritebilen Bir Gökdelen

Arabaları Eritebilen Bir Gökdelen

Nadir 1870’lerin Gitar’ı Yok Edilidi

2015 yılında Kurt Russell, Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight’te Jennifer Jason Leigh ile birlikte başrol aldı. Filmde, Russell’ın Leigh’in kullanığı eski gitarı yakalayıp parçalara ayırdığı bir sahne var. Russell’ın, gitarın 40,000 dolar değerinde bir müze parçası olduğu konusunda hiçbir fikri yoktu. Gitarın sahnenin ortasında kullanılan ucuz bir taklit olması gerekiyordu ama set çalışanları bunu yapmayı unuttu. Müze gerçekten çok büyük bir yer ve uzun zamandan beri dışarıya herhangi bir eşya ödünç vermeyi durdurmuşlar. Leigh, Billboard’a verdiği konuşmada, “Kurt bunu öğrendiğinde, gözleri kelimenin tam anlamıyla kabardı. Sonunda sahne için harika oldu.”

Nadir 1870'lerin Gitar'ı Yok Edilidi

Nadir 1870’lerin Gitar’ı Yok Edilidi

Acil Durum Kaydırağı Uçağın İçinde Şişti

2014 yılında Şikago-Orange İlçesi uçuşundaki yolcular, gökyüzünde kabinin içinde acil durum sürgüsü şişirildiğinde şok olmuştu. Haber çıkışları, yolcuların tıslama sesi duyduğunu ve şişirilebilir sesin gittikçe büyüdüğü fark edildiğini bildirdi. Uçuş Kansas’a acil iniş yapmak zorunda kaldı ve kaydırağı değiştirmek için uçak hizmetten alındı ve United Airlines’a yaklaşık 20,000 dolar mal oldu. Neyse ki yaralanma olmadı.

Acil Durum Kaydırağı Uçağın İçinde Şişti

Acil Durum Kaydırağı Uçağın İçinde Şişti

Paha biçilemez Elias Martinez Resmi Yok Edildi

2012 yılında yaşlı İspanyol bir iyi niyetli fakat başarısız olan toplumsal reformcu, Elias Garcia Martinez’in paha biçilemez eseri olan “Ecce Homo” kendi başlarına restore etmeye karar verdiklerinde dünyayı salladı. Santuario de Misericordia’nın personeli, Mesih’in resmedilmesine ne olduğunu görünce dehşete düştü. “Restorasyon” iyilikten yapılmış olabilir, fakat sonuç kesinlikle kötüydü. Bunu yapan kişinin kimliği başlangıçta gizemi olarak küçültüldü, ancak daha sonra 82 yaşındaki Cecilia Gimenez’in “Maymun Mesih”ten sorumlu olduğu ortaya çıktı. Bir belgeselde, “bunu nasıl restore edeceğimi biliyordum, ama boya akıverdi” dedi.

Paha Biçilemez Elias Martinez Resmi Yok Edildi

Paha Biçilemez Elias Martinez Resmi Yok Edildi

Piper Alfa Patlaması

1988 yılında, bir PSV flanş sızıntısı nedeniyle Occidental Petroleum (Caledonia) Limited platformu patladı. 6 Temmuz’da akşam 9’dan akşam 23:20’ye kadar çok sayıda patlama meydana geldi ve sonunda platformun tamamen çökmesine ve 1.7 milyar dolarlık zarara yol açtı. Bugün hala tüm zamanların en büyük petrol delici felaketlerinden biridir. Piper Alpha temizliğinin maliyeti inanılmaz derecede yüksekti, ama sigorta da öyle. Afet yüzünden 1.4 milyar dolar talep edildi. Bu durum, sigorta şirketi Lloyd’s of London için büyük bir baş ağrısı yarattı. Lloyd’s daha sonra politikalarını önemli bir ödeme nedeniyle revize etti.

Piper Alfa Patlaması

Piper Alfa Patlaması

Yangın Köpüğü Yanlışlıkla Serbest Kalırsa

Uçakların maliyeti çok fazladır, bu yüzden havayolu şirketleri doğal olarak yatırımlarını korumak isterler. Uçaklarını saklarken, bir yangın köpüğü sistemi kurulduğundan emin olurlar. Ancak, bu sistemler yangın olmasa bile arızalanabilir ve yangın köpüğünü yanlışlıkla serbest bırakabilirler. Bu maliyetli bir felakettir ve çok sayıda askeri üs bu sorunla karşılaşarak gereksiz onarım için yüzbinlerce kişiyi derlemek zorunda kalmaktadır. 2013 yılında Delta Air hatlarında da aynı sorun yaşadı. Uçaklar ve yeni hangarlar hiçbir neden olmaksızın örtülüyorlar.

Yangın Köpüğü Yanlışlıkla Serbest Kalırsa

Yangın Köpüğü Yanlışlıkla Serbest Kalırsa

NASA Uydusu Uzayda Patladı

Bir parça karmaşık makine üzerinde uzun yıllar çalıştığınızı düşünün ve nihayet bu makineyi uzaya gönderdiğinizi, yani koca bir boşluğa gönderdiğinizi düşünün. 1990’larda NASA, Mars Climate Orbiter’ı inşa etmek ve uzaya göndermek için 125 milyon dolar yatırım yaptı, ancak bu para yandığı zaman yıkıldı. Daha da kötüsü, bunun Metrik Sistemi kullanan bir ekip (Jet Propulsion Laboratory) ve İmparatorluk sistemini kullanan bir diğer ekip (Lockheed Martin’in bölümü) olması. George Washington Üniversitesi Uzay Politikası Enstitüsü direktörü LA Times’a verdiği demeçte, “Bu çok aptalca. Son birkaç yıl içinde uzay topluluğunda detaylara yeterince dikkat etmediği sistematik bir sorun ortaya çıktı.”

NASA Uydusu Uzayda Patladı

NASA Uydusu Uzayda Patladı

Tüm Daire Blok Halinde Devriliyor

2009 yılında, Lotus Riverside Daire kompleksi Çin’de inşa ediliyordu ve bir blok tamamen yan tarafa düştü. Görünüşe göre, bir yeraltı otoparkı inşa edilmesi nedeniyle meydana geldi. İşçilerin çıkardığı kir, kirin ağırlığıyla çöken bina bir nehir kıyısında yer alıyordu. Su sızdı ve binanın temelleri kararsızlaşarak parçalanmaya başladı. Bu süre boyunca, dairedeki alan metrekaresi başına 2,000 dolar olarak satılıyordu. Restorasyonu yapanlar yeniden başlamak ve hasarı temizlemek zorunda kaldı. İnanılmaz bir olayın başrolü olan apartmanın inanılmaz boyutuna rağmen korkunç bir kazada sadece bir can kaybı yaşandı.

Tüm Daire Blok Halinde Devriliyor

Tüm Daire Blok Halinde Devriliyor

Suudi Prens’in Yatı

Suudi prens için hiçbir şey çok süslü olamaz. Bu 70 metrelik lüks yatta olabilir. Ancak, prensler bile trajediden kaçınamaz. Bu 65 milyon dolarlık yat, okyanusa doğru yola çıktığında bakım için bir Yunan adasına gitmek üzere yola çıktı. Neyse ki lüks astar, batan gemi çalışanlar tarafından başarıyla geri alındı ve onarımlar Mart 2020’de başladı. Yatı standarda geri getirmenin maliyeti belirsizdi, ama muhtemelen 30 milyon dolara yakın bir yerde olduğu söylendi.

Suudi Prens'in Yatı

Suudi Prens’in Yatı

Karayolunda Heyelan

2010 yılında, Highway 3 yakınlarında anıtsal bir heyelan meydana geldiğinde Tayvan’da bir felakete yol açmıştır ve otoyolu tamamen yok etmiştir. Otoyolun temizlenmesi bir aydan uzun sürdü ve 100 kamyon ve 50 ekskavatör etrafta hareket etti. Felaket hükümete 20 milyon doların üzerinde bir bedel ödetti. Yerel haber, otoyolun ve etrafındaki alanın felaketten sonra 210,000 metreküpten fazla döküntüyle kaplandığını bildirdi.

Karayolunda Heyelan

Karayolunda Heyelan

Rena Monrovia Bir Sığ Kayalığa Vuruyor

Bazı olaylar, örneğin Yeni Zelanda’da Astrolabe kayalığına çarpan ve 2011’de sallanan Rena Monrovia konteyner gemisi gibi bazı felaketlerden kaçınılabilir. Gemi tam hızla gittiği için, büyük oranda toplamdı. Kargonun bir kısmı okyanusa döküldü. Şirket bu karışıklığı gidermek için 240 milyon dolar harcadı. Görünüşe göre, usta ve mürettebat nereye gittiğini göremiyordu, ancak resmi rapor olayın nedeni olarak “navigasyon hataları” olduğunu gösteriyor.

Rena Monrovia Bir Sığ Kayalığa Vuruyor

Rena Monrovia Bir Sığ Kayalığa Vuruyor

The Balloonfest’86 Felaketi

1985 yılında Tren Heining ve dostları, Cleveland’ın üzerinde 1.5 milyondan fazla balon uçurma fikrini ortaya çıkardılar. Dünya rekoru kırmanın yanı sıra hayır kurumuna bol para kazanırdılar. Ne yazık ki, organizatörler balonların nereye ineceğini düşünmemişlerdi. Hava koşullarındaki bir değişiklik balonların yerel göllere inmesine neden oldu. O gün dışarıda kalan iki balıkçı kayıp olarak bildirildi. Arama, bol miktarda balon tarafından da büyük ölçüde engellenmişti. Üzücü bir şekilde, balıkçılar bulunduklarında hayatta değillerdi. Balıkçıların eşlerinden biri 3.2 milyon dolara etkinliğin organizasyon ekibini dava ederken, yerel bir binicilik de atının hasar görmesi için 100,000 dolara dava açtı.

The Balloonfest’86 Felaketi

The Balloonfest’86 Felaketi

Deepwatwr Horizon Patlaması ve Petrol Döküntüleri

Deepwater Horizon adlı sondaj makinesi 20 Nisan 2010’de patladı ve bu da tarihin en büyük petrol sızıntısına yol açtı. 94 işçi makineden başarıyla kurtarılırken, yangın birkaç gün sürdü. BP, Meksika Körfezi’ndeki petrol döküntüsünün büyük çevre üzerindeki etkisini gidermek için 65 milyar dolardan fazla para ödemek zorunda kaldı. Transocean, ABD temiz Su Yasası’nı ihlal ettiği için 1.4 milyar dolar ödedi. Öte yandan BP, suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve milyarlarca ceza ve tazminat ödedi.

Deepwatwr Horizon Patlaması Ve Petrol Döküntüleri

Deepwatwr Horizon Patlaması Ve Petrol Döküntüleri

Yanlışlıkla Kaybolam 85 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin

Galler doğumlu James Howells, 7,500 bitcoin toplayan bir bilgisayar uzmanıdır. Küçük bahisi 85 milyon dolardan daha değerliydi. Howells 2017 yılında Telegraph’a şunları söyledi: “Madenciliği bıraktıktan sonra kullandığım dizüstü bilgisayar parçalara ayrılarak eBay’de satıldı. Ancak, Bitcoin özel parolalarını içerdiğini bilerek, hard diskimi evde bir çekmecede tuttum, böylece eğer Bitcoin bir gün değerli olursa, aklıma getirdiğim paralar benim olur.” Ancak, bir temizlik günü sırasında hard disk yanlışlıkla çöpe atıldı!

Yanlışlıkla Kaybolam 85 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin

Yanlışlıkla Kaybolam 85 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin

Son Derece Nadir Bulunan Bir Piyano Düştü

Kanadalı sanatçı Angela Hewitt, değeri 194,000 dolar olan piyano ile başa çıkabilmek için kiraladıkları taşıyıcılara güvendi. Ancak taşımacı şirket piyanoyu düşürdüklerini ve parça parça parça haline geldiğini söylediler. Angela, Facebook gönderisi sırasında şunları yazdı: “Demir çerçeve ve eylemin diğer bölümleri paramparçaydı (kapak ve diğer kısımlardan bahsetmeye gerek yok). Çok büyük hasar görmüş. Bu piyanoya bayılıyordum. O benim en iyi arkadaşım.” Ayrıca, otuz yıldan uzun süredir ilk kez olduğu böyle bir şey yaşadıkları için, taşıyıcıların tamamen moralinin düşük olduğunu da ifade etti. Angela hiç kimsenin yaralanmamasından memnun oldu, fakat o kadar değerli bir malın kaybı yüzünden üzgün hissetmesine alıkoyamadı.

Son Derece Nadir Bulunan Bir Piyano Düştü

Son Derece Nadir Bulunan Bir Piyano Düştü

Ron Wayne, Apple’daki Hisselerini Gözdem Çıkardı

Steve Jobs ve Steve Wozniak genellikle Apple ile ilişkili iki isimdir ancak gerçekte fotoğrafta üçüncü bir kişi vardı. 1970’lerde Ron Wayne, genç kuruculara yardım etmek için kura geldikten sonra şirketin %10’ine sahip oldu. Ancak, girişimin %10’inin o dönemde güvenli bir bahis olmadığını hissetti. Wayne, işletme başarısız olursa el konan varlıklara sahip yaşlı bir adamdı. İki hafta içinde Wayne hisselerini 800 ABD doları karşılığında Jobs ve Wozniak’a sattı. Bugün, %10’i 95 milyar dolar değerinde.

Ron Wayne, Apple'daki Hisselerini Gözdem Çıkardı

Ron Wayne, Apple’daki Hisselerini Gözdem Çıkardı

Reklam