Najbogatsi autorzy tekstów piosenek

Opublikowano 03/29/2021
Reklama

Najbogatsi autorzy tekstów piosenek

Na pewno słyszałeś o piosenkarzach – Draku czy Meek Millu. Są to jednocześnie autorzy piosenek i śpiewacy. Bo przecież piosenkarze mogą być też sławnymi autorami tekstów piosenek. Nazwiska które zobaczysz na tej liście są ulubieńcami popkultury którzy zasłynęli ze swojej sztuki zarówno pisząc teksty na papierze jak i wokalnie – od Joni Mitchell ze swoim kultowym hitem Reprise Records „Woodstock” po autorkę piosenek Carole King. Stworzyła ona setki piosenek które dotarły wysoko na listach przebojów. Autorzy tekstów za tantiemy dostają bardzo duże pieniądze. Więc jeśłi potrafią pisać to wspaniale.

Here Are The Richest Songwriter Of All Time

Najbogatsi autorzy tekstów piosenek

Neil Diamond – $175 millionów

Hity: Song Sung Blue, Cracklin’Rosie

Neil Diamond to artysta który sprzedał ponad sto milionów albumów na całym świecie i ma na swoim koncie trzydzieści osiem singli które trafiły do ​​10 najlepszych list przebojów świata. Jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki. Ma na koncie dziesięć najlepszych singli i został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame i Songwriters Hall of Fame. Diamond jest również znany ze swojego świetnego poczucia humoru. Został sparodiowany przez Willa Ferrella i zagrał u jego boku rolę w ostatniej produkcji wyprodukowanej przez komika.

Neil Diamond

Neil Diamond

Johnny Cash – $60 milionów

Hity: I Walk the Line, Folsom Prison Blues
Johnny Cash sprzedał ponad dziewięćdziesiąt milionów albumów na całym świecie. Jest on rownież jednym z piosenkarzy odnoszących największe sukcesy w historii muzyki. Został wprowadzony do Hall of Fame of Country Music oraz Hall of Fame and Gospel Music. Jest bardzo dobrze znany ze swojej muzyki z ostrymi elementami rocka. „Cześć, jestem Johnny Cash” – jego pierwsza płyta odniosła wielki sukces. Robił proste wprowadzenie przed każdym koncertem. W “Walk the Line” – filmie który był hitem w ostatnich latach przypomniano o tym piosenkarzu.

Johnny Cash

Johnny Cash

Joni Mitchell – $50 milionów

Hity: Woodstock, Big Yellow Taxi

Album Joni Mitchell jest jednym z najlepszych w historii muzyki. Jest ona gitarzystką, poetką i pianistką. W swojej muzyce połączyła elementy folku, popu, jazzu i rocka. Zaczynała karierę śpiewając na ulicach i w małych barach. Dzięki regularnym demonstracjom aktywnie działała w kontrkulturze do Baby Boom. Wśród jej największych hitów znalazły się jej piosenki „Big Yellow Taxi”, „Woodstock” i “Both Sides” – wszystkie wydane przez Reprise Records. Artystka wiele razy zmieniała swój wygląd i głos stając się inspiracją popową i elektroniczną dla innych artystów.

Joni Mitchell

Joni Mitchell

Jerry Garcia – $40 milionów

Hity: Truckin’, Sugaree

Jerry Garcia urodzony w San Francisco przez całą swoją trzydziestoletnią karierę był częścią popularnego zespołu. Ma też pobyt w kilku innych zespołach i inne solowe albumy ba swoim koncie. Na liście „100 największych gitarzystów” magazynu Rolling Stone zajął 13. miejsce. Był głównym autorem piosenek Grateful Dead – najbardziej znanym ze swojego stylu psychodelicznego rocka. Był również znany ze swojej improwizacji i solówek gitarowych które bardzo mu odpowiadały ponieważ łagodziły stres – powiedział kiedyś w wywiadzie do gazety.

Jerry Garcia

Jerry Garcia

Paul Simon – $75 milionów

Hity: Bridge Over Troubled Water

Prawie każda piosenka czyli np. „Mrs. Robinson”, „Sound of Silence” i być może ich najpopularniejszy hit „Bridge Over Troubled Water” należący do Columbia Records został napisany przez Paula Simona. Duet rozpadł się w 1970 roku. Album Graceland został stworzony pod wpływem pobytu Simona w Republice Południowej Afryki w której przez jakiś czas mieszkał. Album Graceland sprzedał się w 14 milionach egzemplarzy i jest to jego najbardziej udane solowe dzieło do tej pory. Zrobił również karierę na Broadwayu pisząc musicale. Wraz z poetą Derekiem Walcottem napisał książkę „The Capeman”. Był też scenarzystą w teatrze.

Paul Simon

Paul Simon

James Taylor – $60 milionów

Hity: Paint It Black, Night Owl

Aż pięć nagród Grammy przyznano też piosenkarzowi i autorowi tekstów Jamesowi Taylorowi a Rock and Roll Hall of Fame wprowadziło go w 2000 roku. Jest jednym z najlepszych artystów wszechczasów który sprzedał aż 100 milionów albumów na całym świecie. Na przykład hit “Fire and Rain” ale nagrał także kilka popularnych piosenek, w tym „How Sweet It Is”, „Handy Man”, „Handy Man” Sweet Baby James, „Sweet Baby James”. Znacie te hity?

James Taylor

James Taylor

Carole King – $70 milionów

Hity: It’s Too Late, Nightingale, Jazzman
Piosenkarka Carole King była jedną z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych autorek piosenek wszechczasów w latach. Działała w latach 1950 – 2000. Napisała lub jest współautorką 118 hitów z Billboard Hot 100. Stała się najpopularniejszą autorką tekstów i trafiła na brytyjskie listy przebojów. Wydała kilka albumów w tym Writer i Tapestry ale jej przełomem okazał się ten drugi. Przez prawie cztery miesiące w Ameryce Tapestry wylądowała na listach przebojów a sześć lat później nadal pozostał na tych listach. W 2012 roku otrzymała również gwiazdę w Alei w Hollywood.

Carole King

Carole King

Stevie Wonder – $110 milionów

Hity: Superstition
Jednym z najpopularniejszych artystów wszechczasów jest Stevie Wonder. Oprócz umiejętności śpiewania i pisania grał również na harmonijce ustnej, perkusji, klawiszach, harpejji i wielu innych instrumentach. Sprzedał ponad sto milionów płyt i zdobył 25 nagród Grammy oraz otrzymał Oscara (wśród wielu innych wyróżnień). Został również wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame i Hall of Songwriters. Na liście Billboard Hot 100 Wonder ma kilka wielkich hitów na swoim koncie. Podpisał rownież kontrakt z wytwórnią Motown.

Stevie Wonder

Stevie Wonder

Billy Joel – $180 milionów

Hity: Piano Man, Movin’Out (Anthony’s Song)

Billy Joel dzięki sukcesowi swojej pierwszej piosenki jest nazywany „Piano Man”. Od lat 70 jest solowym artystą w branży. Sprzedał ponad 150 milionów płyt na całym świecie i jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w historii Ameryki. Urodził się na Bronksie i porzucił szkołę średnią aby uczyć się muzyki. W 1972 roku przyjął i podpisał kontrakt od Columbia Records. Z 23 nominacji do nagrody zdobył pięć nagród Grammy. To i tak świetny wynik.

Billy Joel

Billy Joel

Burt Bacharach – $160 milionów

Hity: Arthur’s Theme, Close to You
Artysta Burt Bacharach jest autorem tekstów i jednym z najbardziej wpływowych kompozytorów XX wieku. W 1928 roku urodził się w Missouri i zaczął komponować utwory w latach 80-tych. Przy tworzeniu piosenek nagranych przez ponad 1000 piosenkarzy współpracował z pisarzem Halem Davidem. Jest również znany ze swojej pracy z Dionne Warwick jako piosenkarz oraz z progresji akordów i harmonii jazzowej. Współpracował także z mniejszymi orkiestrami przydzielając ich członkom unikalne instrumenty. Jego style to współczesny łatwy do słuchania pop. Gra również na pianinie i śpiewa piosenki.

Burt Bacharach

Burt Bacharach

Randy Newman – $50 milionów

Hity: Just One Smile, I’ve Been Wrong Before

Głos i ścieżki dźwiękowa do filmów Randego Newmana są bardzo znane chyba każdemu. Słynie ze swojego płodnego pisania piosenek i aranżacji. Pracował głównie jako kompozytor filmowy zdobywając dwadzieścia Oscarów oraz otrzymał bardzo wiele nominacji do Oscara. W 2007 roku został wprowadzony do Songwriters Hall of Fame. Napisał muzykę do filmów takich jak Cold Turkey, Meet the Parents, Seabiscuit i dziewięciu różnych filmów Pixar, takich jak Toy Story, Monsters czy Cars. Komponuje zarówno filmy animowane jak i muzykę na żywo.

Randy Newman

Randy Newman

Dolly Parton – $500 milionów

Hity: Jolene, I Will Always Love You, 9 to 5
Artystka Dolly Parton oprócz bycia popularną piosenkarką napisała ponad 3000 piosenek. Napisała na przykład słynne „I Will Always Love You” i prawie każdy popularny artysta zrobił remake tej piosenki. Podczas wywiadu powiedziała, że ​​zaczęła pisać gdy miała zaledwie siedem lat. Niezależnie od tego, czy jest to wiersz, koncept, album czy krótki tekst powiedziała, że ​​codziennie próbuje coś napisać. Ma głęboką tradycję religijną z domu i zawsze była pod wpływem swojego dzieciństwa. Zdobyła 35 nagród BMI.

Dolly Parton

Dolly Parton

Tom Petty – $95 milionów

Hity: Here Comes My Girl, Refugee, Don’t Do Me Like That

Muzyk Tom Petty to jeden z najlepiej sprzedających się artystów wszechczasów. Kiedy poznał dziesięcioletniego Elvisa Presleya zainteresował się rock and rollem. Wpływ na niego wywarł także zespół The Rolling Stones. Utworzył rownież nieudaną grupę Band of Mudcrutch. Jednak formacja Łamacze Serc Toma Petty’ego okazała się przełomem. Petty założył grupę w latach 70 a ich drugi album znalazł się na liście Top 40. Jeszcze bardziej udany był ich trzeci album który sprzedał się się w dwóch milionach egzemplarzy.

Tom Petty

Tom Petty

Loretta Lynn – $65 milionów

Hity: You Ain’t Woman Enough, Coal Miner’s Daughter

Piosenkarka Loretta Lynn to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych gwiazd country w historii muzyki country. Urodziła się w stanie Kentucky. Jest znana z takich hitów jak „You Ain’t Woman Enough, Don’t Come Home A’Drinkin”, „Fist City”, „One’s on the Way” i innych. Jej film biograficzny „The Daughter of the Coal Miner” został nazwany na cześć jej największych przebojów. Sprzedała ponad czterdzieści pięć milionów płyt i wyprodukowała dwa tuziny albumów i jeden singiel. Do dziś nadal koncertuje i ma 87 lat. Pojawiła się też niedawno u Opry w jej show.

Loretta Lynn

Loretta Lynn

Lou Reed – $15 milionów

Hity: Think It Over, Heavenly Arms

Lou Reed była piosenkarką. Założyła też zespół The Velvet Underground. Miała też kwitnącą karierę solową która trwała ponad pięćdziesiąt lat. The Velvet Underground nie odniósł komercyjnego sukcesu ale dziś jest uważany za jedną z najbardziej wpływowych podziemnych grup alt-rockowych swoich czasów. W 1970 roku Reed opuściła Velvet Underground i wydała 20 solowych płyt. Dobrze sobie poradziły jej drugi i trzeci album ale miała też kilka wzlotów i upadków. Ożywiły to późniejsze płyty – New Sensations i New York.

Lou Reed

Lou Reed

Kris Kristofferson – $160 milionów

Hity: Me and Bobby McGee, Sunday Mornin’ Comin’ Down
Artysta Kris Kristofferson jest piosenkarzem i autorem tekstów z udaną karierą. Pisał piosenki też dla innych piosenkarzy i często łączył swoje utwory z popularnym pisarzem Shelem Silversteinem. Był również aktorem. Zagrał w takich filmach jak Alice nie mieszka tutaj już, Heaven’s Gate, Blade i A Star is Born. Zdobył Złoty Glob za sukces A Star’s Born. Obecnie mieszka na Maui na Hawajach.

Kris Kristofferson

Kris Kristofferson

Paul McCartney – $1.2 bilionów

Hity: Yesterday

Jedynym muzykiem które może przewyższać Johna Lennona pod względem sławy jest Paul McCartney. Ma to sens bo był on również współzałożycielem Beatlesów. Ma na swoim koncie ponad 2200 artystów wykonujących utwory zwłaszcza piosenki Yesterday. Został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame dwukrotnie raz za kariery w Beatlesach ale rownież za karierę solową. Otrzymał osiemnaście nagród Grammy a on i jego koledzy z Beatlesów otrzymali w 1965 roku też inne nagrody. W 1997 r. otrzymał również tytuł szlachecki za usługi muzyczne dla Wielkiej Brytanii.

Paul McCartney

Paul McCartney

Van Morrison – $90 milionów

Hity: Gloria, Brown Eyed Girl

Van Morrison to niepodwaalnie legenda muzyki. Rozpoczął swoją karierę zawodową już w wieku nastoletnim. Jako członek zespołu Them – północnoirlandzkiej grupy R&B. Grał też w Irlandii i w różnych innych zespołach rozrywkowych i to właśnie wtedy stał się popularny. Był głównym wokalistą nagrywającym wraz z nimi piosenkę „Gloria” definiującą wtedy gatunek muzyczny. Wydał popularną „Brown-Eyed Girl” – singiel z końca lat 60. Jego pierwszym albumem był Astral Weeks ale początkowo sprzedaż była niska. Ale sensacją był jego drugi album – Moondance. Van Morrison również do tego dnia koncertuje i wciąż tworzy muzykę.

Van Morrison

Van Morrison

Bob Dylan – $200 milionów

Hity: The Times, They Are A’Changin’, Blowin In The Wind

Piosenkarz Bob Dylan jest jednym z najwybitniejszych muzyków popkultury. Napisał hymny dla „The Times They Are a-Changin ‘” i „Blowin’ In the Wind”, wydając swój tytułowy album na początku lat 60. Potem przyszły jego kolejne hity. Wydał też wiele albumów i singli. Był także jednym z pierwszych, który użył w swojej muzyce rockowej instrumentów wzmacnianych elektrycznie co było wówczas ruchem kontrowersyjnym. Sprzedał ponad 100 milionów albumów i otrzymał tytuł od prezydenta.

Bob Dylan

Bob Dylan

Brian Wilson – $75 milionów

Hity: Good Vibrations, I Get Around, God Only Knows, Barbara Ann

Brian Wilson jest współzałożycielem zespołu Beach Boys. Napisał ponad dwadzieścia cztery z 40 największych hitów zespołu. Uważany jest za jednego z najbardziej kreatywnych autorów piosenek XX wieku a niektórzy twierdzą, że jest nawet geniuszem muzycznym. Wraz ze swoimi braćmi i kuzynem założył Beach Boys. Wilson nadal okazjonalnie koncertuje i nadal jest uważany za ojca chrzestnego indie popu i punk rocka. Choć artyści (w tym Beatlesi) wiele zyskali na wpływie tego zespołu to jego melodie okazały się trudne do powtórzenia.

Brian Wilson

Brian Wilson

John Fogerty – $70 milionów

Hity: Proud Mary, Bad Moon Rising, Fortunate Son
John Fogerty był członkiem Creedence Clearwater Revival – zespołu który założył wraz ze swoim bratem Tomem oraz Dougiem Cliffordem i Stu Cookiem. John Fogerty miał świetną dobrą karierę solową. Był gitarzystą prowadzącym, kompozytorem i większość piosenek skomponował właśnie on. Niestety w 1972 roku zespół się rozpadł a on rozpoczął karierę solową. Rolling Stone umieścił go na 40 i 72 miejscu wśród 100 najlepszych gitarzystów i największych piosenkarzy wszechczasów (odpowiednio). Napisał też wiele przebojów.

John Fogerty

John Fogerty

Willie Nelson – $25 milionów

Hity: Family Bible, On the Road Again

Nelson – urodzony w Teksasie to autor tekstów, piosenkarz i aktor. Przełom nastąpił kiedy wydał Shotgun Willie. Co więcej jego albumy Red Headed Stranger i Stardust uczyniły go kultową postacią lat 70. Zagrał także w trzydziestu filmach napisał wiele książek i pracował jako aktywista na rzecz legalizacji marihuany i używania biopaliw. Wydał album The IRS Tapes – podwójny album z którego dochody trafiły do ​​IRS w celu spłaty niezapłaconego zadłużenia podatkowego.

Willie Nelson

Willie Nelson

Elton John – $500 milionów

Hity: Rocket Man, Crocodile Rock

Legenda rocka Elton John sprzedał ponad trzysta milionów albumów i ma na koncie 58 singli które znalazły się w pierwszej 40. W historii Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych jego piosenka „Candle in the Wind” którą napisał na cześć księżniczki Diany po jej tragicznej śmierci pozostaje najlepiej sprzedającym się singlem do dziś. Zdobył pięć nagród Grammy i kilka innych wyróżnień co dało mu niesamowity sukces. To samo udało się tylko The Beatles i Madonnie. Jest także wybitnym aktywistą LGBTQ który zebrał ponad 300 milionów dolarów dla osób ze społeczności LGBTQ.

Elton John

Elton John

David Bowie – $100 milionów

Hity: Changes, Space Oddity, Modern Love

Ponad 140 milionów albumów sprzedał piosenkarz David Bowie na całym świecie zdobywając też dziesięć platynowych certyfikatów za swoje liczne przeboje. Był znany z wizualnej prezentacji i ponownego wynalezienia klarownego stylu. Jego alter ego jest Ziggy Stardust, androgyniczna, odważna legenda popu. Urodzony w południowym Londynie Bowie, kiedy był bardzo młody, zaczął studiować sztukę i muzykę. W 1983 roku rozpoczął karierę muzyczną, wydając Space Oddity. Przed swoją nagłą śmiercią w wieku sześćdziesięciu dwóch lat ożenił się z supermodelką Iman. Nadal jest kultowym artystą rockowym i glam rockowym.

David Bowie

David Bowie

Glenn Frey – $200 milionów

Hity: Tequila Sunrise, Lyin’ Eyes, James Dean
Glenn Frey został głównym wokalistą i gitarzystą The Eagles. Niektóre z najbardziej znanych singli które napisał to „Tequila Sunrise”, „Lyin ‘Eyes”, „Take It Easy”, „New Kid in Town” i nie tylko. Później odkąd zespół się rozpadł zaczął karierę w 1980 roku. No Fun Aloud był jego debiutem. Wyprodukował wiele hitów w tym „Blues Smuggler”, „The Heat Is On”, „Sexy Girl” i nie tylko docierając do czołowych list przebojów. Zmarł w wieku 67 lat w Nowym Jorku.

Glenn Frey

Glenn Frey

John Prine – $6 milionów

Hity: Sam Stone, Illegal Smile, Dear Abby

Od lat 70 John Prine jest autorem tekstów i muzykiem i ma na koncie udaną karierą. W wieku czternastu lat nauczył się grać na gitarze uczęszczając do Folk’s Old Town School w Chicago. Po osiemnastce zrobił sobie przerwę od muzyki i służył w wojsku w RFN. Wrócił do Chicago gdzie pracował dopóki nie zauważył go piosenkarz Kris Kristofferson. Wtedy właśnie wydał swój pierwszy album Atlantic. Słynie z satyrycznych piosenek o sprawach bieżących i generalnie o doczesnym życiu.

John Prine

John Prine

Bono – $700 milionów

Hity: Sunday, Bloody Sunday

Bono urodził się w Dublinie. Jest jednym z najpopularniejszych muzyków w historii. Jest założycielem zespołu U2 i pisze dla U2 prawie wszystkie piosenki. Zdobył 22 nagród Grammy dla zespołu. W swoich piosenkach wykorzystuje tematy społeczne i polityczne a na jego utwory często wpływa jego wychowanie w szkole religijnej. We wcześniejszych utworach brzmiał prowokująco ale jak powiedział „dojrzał” i zaczął pisać o bardziej osobistych doświadczeniach którymi dzielił się też z innymi członkami grupy U2.

Bono

Bono

George Harrison – $400 milionów

Hity: Taxman, Here Comes the Sun
Harrison był głównym gitarzystą Beatlesów i nazywano go „Quiet Beatle” ponieważ nie był jednym z ich najbardziej znanych członków – w przeciwieństwie do Lennona czy McCartneya. Napisał nawet kilka piosenek dla zespołu w tym Here Comes the Sun, Taxman, Something, itp. Jego inspiracjami byli George Formby, Carl Perkins, Chuck Berry, Django Reinhardt. Inspirował się także kulturą i muzyką Indii rozszerzając muzykę pop na twórczość zespołu włączając w to indyjskie instrumenty i hinduską duchowość. Urodził się w Liverpoolu a zmarł w 2001 roku w LA.

George Harrison

George Harrison

Sam Cooke – $650,000 tysięcy

Hity: Wonderful World, Chain Gang, A Change is Gonna Come
Sam Cooke był wpływowym autorem piosenek. Jego moc w muzyce pop i popularny głos nadały mu tytuł „King of Soul”. Kiedy był młody zaczął śpiewać dołączając do The Soul Stirrers aż do późniejszej kariery solowej. Pracował z Arethą Franklin, Al Green, Curtis Mayfield, Bobby Womack, Billy Preston, Marvin Gaye i wieloma innymi. Sprawił, że James Brown i Otis Redding stali się popularni. Autor AllMusic, Bruce Eder nazwał go wynalazcą gatunku soul.

Sam Cooke

Sam Cooke

Bert Berns – $20 milionów

Hity: Hang on Sloopy, Twist and Shout, Here Comes the Night

Bert Berns urodził się na Bronksie i w latach 60 był bardzo wpływowym producentem i autorem tekstów (także autorstwa Berta Russella i Russella Byrda). Popularne utwory takie jak „Twist and South”, „Hang on Sloopy” i nie tylko zawierają jego napisy końcowe. Wyprodukował popularne piosenki sygnowane przez Atlantic, Bang i Shout, takie jak „Brown Eyed Girl”, „Under the Boardwalk” i „Baby Please Don’t Go”. Kiedy był młody tańczył w nocnych klubach mambo. Hawana przed rewolucją kubańską sprowadziła go z powrotem do Ameryki. Zmarł z powodu komplikacji sercowych w wieku 38 lat.

Bert Berns

Bert Berns

Marvin Gaye – $5 milionów

Hity: How Sweet It Is, Ain’t That Peculiar, I Heard it Through the Grapevine

Piosenkarz Marvin Gaye nazywany „Prince of Soul” i „Prince of Motown” pomógł w stworzeniu brzmienia Motown z lat 60. Zanim został artystą solowym był częścią zespołu. Był jednym z pierwszych muzyków Motown obok Steviego Wondera który oderwał się od przemysłu muzycznego i samodzielnie tworzył swoją muzykę. Miał duży wpływ na gatunek neo-soul. Za piosenkę Midnight Love zdobył Grammy. Hymn został zaśpiewany podczas jego ostatniego występu w telewizji podczas meczu gwiazd NBA w 1983 roku.

Marvin Gaye

Marvin Gaye

Chrissie Hynde – $12 milionów

Hity: Talk of the Town, Back on the Chain Gang

Chrissie Hynde created The Pretenders, her frontwoman since 1978.
Na twórczość artystyczną Chrissie wpłynął ruch kontrkultury hipisowskiej. Pracowała we wspólnym sklepie odzieżowym ze słynną projektantką Vivienne Westwood w Londynie. Porzuciła muzykę dla mody. Ale wraz z muzykami takimi jak Cher i Frank Sinatra wydała piosenki. Mogła zacząć spłacać zaległy czynsz za pokój. Była winna za pokoju do ćwiczeń w Londynie. Wszystko zwróciła i zarobiła nawet na tym.

Chrissie Hynde

Chrissie Hynde

Lucinda Williams – $15 milionów

Hity: Can’t Let Go, Get Right With God

Lucinda Williams urodziła się w Luizjanie i jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ruchów folk-rockowych i country-rockowych. W branży muzycznej działa od 1978 roku i zasłynęła ze swojego stylu kiedy ukazał się jej debiutancki album Lucinda Williams. Piosenka „Passionate Kisses” która przyniosła Williams jej pierwszą nagrodę Grammy w 1994 roku znalazła się na listach przebojów. Jest znana z nieustannej pracy ale do tej pory wydała tylko dwa albumy.

Lucinda Williams

Lucinda Williams

Harry Nilsson – $7 milionów

Hity: Without You, Coconut
Jako jeden z niewielu odnoszących sukcesy artystów rockowych w swoim wieku Harry Nilsson przeszedł do historii nigdy nie grając dużego koncertu ani trasy koncertowej ale odnosząc znaczący sukces komercyjny. Znany jest ze swojego stylu zmieszanego z karaibskimi dźwiękami. Jako tenor miał zakres trzech i pół oktawy. Miał trwały wpływ na niezależny rock. Pisał piosenki dla takich zespołów jak The Monkees. Nilsson Schmilsson to jego płyta która odniosła największy sukces komercyjny. Był także najlepszym przyjacielem Johna Lennona.

Harry Nilsson

Harry Nilsson

Curtis Mayfield – $10 milionów

Hity: People Get Ready
Curtis Mayfield był członkiem big-bandu The Impressions w 1950 i 1960 znanego z działalności na rzecz praw obywatelskich. Urodzony w Chicago był w chórze gospel gdzie zaczął śpiewać. Kiedy poznał Jerry’ego Butlera, kolegę artysty dołączył do zespołu Impressions. Pisał piosenki które ze względu na ich świadomość społeczną stały się częścią ruchu na rzecz praw obywatelskich. Jego album „People Get Ready” w albumie Rolling Stone’s Greatest All-Time Songs znalazł się na 24 miejscu. Wyreżyserował też Super Fly.

Curtis Mayfield

Curtis Mayfield

Max Martin – $260 milionów

Hity: Baby One More Time, It’s Gonna Be Me, I Want It That Way

Max Martin is one of our most contemporary authors. Max urodził się w Szwecji. Skomponował hity dla Britney Spears („Baby One More Time”), The Backstreet Boys („I Want It That Way”) i NYSNC („It’s Gonna Be Me”). Napisał aż dwadzieścia dwa utwory które znalazły się na liście przebojów na pierwszym miejscu. Jest także producentem kilku innych hitów. Pisał także dla Katy Perry, Maroon 5, Weeknd i Taylor Swift.

Max Martin

Max Martin

Allen Toussaint – $3 milionów

Hity: Working in the Coal Mine, Yes We Can Can, Java

Toussaint był jedną z najwybitniejszych postaci z gatunku rhythm and blues w Nowym Orleanie. W latach pięćdziesiątych rozpoczął karierę i został doceniony za swoje teksty i kompozycje. Napisał utwory takie jak „Fortune Teller”, „Working in the Coal Mine”, „Java”, „Teściowa”. „Wyprodukował także kilka wielkich przebojów, w tym„ Lady Marmalade ”i„ Right Place, Wrong Time ”. Nauczył się też grać na pianinie. Jego tata z kolei grał na trąbce.

Allen Toussaint

Allen Toussaint

Chuck Berry – $10 milionów

Hity: Ida Red, You Can Never Tell, Johnny B. Goode

Chuck Berry udoskonalił i ponownie zaadaptował rytm i blues aby stworzyć rock and roll. Stworzył styl gitarowych solówek i efektownych występów który stał się podstawą gatunku. Urodził się w St. Louis i od najmłodszych lat zajmował się muzyką. Zaczął grać z Johnnie Johnson Trio ale miał przerwę kiedy poznał wokalistę Muddy Waters. Muddy wciągnął go w Chess Records a Ida Red była jego pierwszym hitem, sprzedając ponad milion płyt.

Chuck Berry

Chuck Berry

Pete Townshend – $105 milionów

Hity: Happy Jack, Pictures of Lilly

Jednym z najpopularniejszych imion jest Pete Townshend. To legendarny współzałożyciel zespołu The Who. Jego kariera zespołowa trwała ponad pięćdziesiąt lat a w drugiej połowie XX wieku zespół pod jego kierownictwem stał się jednym z najwybitniejszych głosów w muzyce. Skomponował ponad sto piosenek na jedenaście albumów The Who w tym utwory do dwóch oper rockowych, Tommy i Quadrophenia. Pisał także eseje, felietony, książki itp. Rozpoczął obiecującą karierę jako solista.

Pete Townshend

Pete Townshend

George Clinton – $1.8 milionów

Hity: Can’t C Me, Loopzilla, You’re Thinkin’ Right

George Clinton to były autor tekstów Motown, znany jest z pisania i nagrywania kilku hitów dla niezależnych wytwórni soulowych z Detroit. Założył The Parliaments, swój zespół, który później został przemianowany na Parliament i Funkadelic. W następnych latach Clinton był znany ze swojego charakterystycznego psychodelicznego rocka i electro-funku. Zainspirował muzykę rap, pisząc piosenkę Tupaca „Can’t C Me”. Napisał także „Bop Gun” dla takich artystów, jak Ice Cube, Outkast, Redman, Wu-Tang Clan i nie tylko. Nazywa się C Kunspyruhzy

George Clinton

George Clinton

Isaac Hayes – $12 milionów

Hity: Soul Man

Kluczową siłą stojącą za Stax Records był Isaac Hayes. Był wewnętrznym muzykiem sesyjnym dla wytwórni, zanim został piosenkarzem i autorem tekstów. Urodził się w Tennessee i napisał piosenkę „Soul Man”, która jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych piosenek soulowych. Napisał także słynne piosenki do filmów. Skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu Shaft, zdobywając Oscara za swoją muzykę. Zdobył „konkurencyjnego” Oscara jako trzeci Afroamerykanin. Został okrzyknięty Ikoną BMI w 2003 roku, zdobywając dziesięć nagród.

Isaac Hayes

Isaac Hayes

Joe Strummer – $4 milionów

Hity: Rock the Casbah
Joe Strummer to jedna z najbardziej wpływowych postaci punk rocka. Założył zespół The Clash, który został wprowadzony w 2003 roku do Rock and Roll Hall of Fame. Drugi album zespołu na brytyjskich listach przebojów był na drugim miejscu, a ich trzeci i czwarty album w USA odniósł sukces, zdobywając platynę. Współpracował także z zespołami takimi jak The Mescaleros, The Pogues, Latino Rockabilly, 101ers i nie tylko. Miał także karierę solową, napisał muzykę do telewizji i filmu, zrealizował słuchowiska radiowe i stał się głównym wykonawcą dla aktywistycznej organizacji Rock Against Racism.

Joe Strummer

Joe Strummer

Patti Smith – $16 milionów

Hity: Because the Night
Patti Smith jest autorką tekstów, poetką i piosenkarką, a dzięki przełomowemu debiutanckiemu albumowi Horses była wpływową częścią ruchu punk rockowego w Nowym Jorku w latach 70. Jest znana jako laureatka punkowego poety, łączącej poezję i punk rock. Wraz z Brucem Springsteenem napisała piosenkę „Ponieważ noc” i być może jest to jej najsłynniejszy hit. Jest także pisarką i zdobyła National Book Award za wspomnienia zatytułowane Only Kids w 2010 roku. Jest także jedną z największych artystów Rolling Stone.

Patti Smith

Patti Smith

Madonna – $590 milionów

Hity: Like a Virgin, Like a Prayer, Vogue, Hung Up

Madonna jest znana jako Królowa Popu i z łamania granic na każdym polu. W aktorstwie, pisaniu piosenek i śpiewaniu, czasami wywołuje kontrowersje w swoich obrazach i tekstach. Muzyką zajmuje się od 1979 roku. Zanim zajęła się muzyką i rozpoczęła pracę jako gitarzysta w Breakfast Club, przeniosła się do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę taneczną. W 1982 roku podpisała kontrakt płytowy z Sire Records. Jej piosenki to „Like a Virgin”, „Ray of Light”, „Confessions on a Dance Floor” i inne, wielokrotnie nagradzane. Inni artyści również określają ją jako inspirację.

Madonna

Madonna

Fats Domino – $8 milionów

Hity: Ain’t That a Shame, Jambalaya, Lady Madonna

Jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków tego gatunku był Fats Domino, pionier rock and rolla z Nowego Orleanu. Zainspirował także R&B. W latach 1955-1960 sprzedał ponad sześćdziesiąt pięć milionów płyt i ma jedenaście najlepszych hitów na swoim koncie. Uważano go za skromnego i nieśmiałego przed kamerą, więc jego wpływ na rock jest często pomijany. Znalazł się na 40 najlepszych listach przebojów z 35 albumami. Wydał album „The Fat Man” w 1949 roku, pierwszą rockandrollową płytę sprzedającą się w milionach egzemplarzy.

Fats Domino

Fats Domino

Kurt Cobain – $50 milionów

Hity: Smells Like Teen Spirit, Sappy

Założycielem zespołu Nirvana uważanego za jeden z najbardziej wpływowych zespołów generacji był Kurt Cobain. Był także głównym gitarzystą zespołu. Urodzony w Waszyngtonie on wraz z Aaronem Burckhardem i Kristem Novoselicem założył zespół w 1987 roku. Był on częścią sceny grunge w Seattle. Głównie poprzez swój drugi album na którym znalazł się singiel „Smells Like Teen Spirit”. Nirvana podpisała kontrakt i zespół zaczął być popularny. Cobain był oburzony mediami twierdząc, że jego przesłanie zostało niewłaściwie zinterpretowane i nadmiernie uproszczone przez główny nurt dziennikarzy.

Kurt Cobain

Kurt Cobain

Walter Becker – $20 milionów

Hity: Bad Sneakers, Do It Again

Walter Becker był współautorem i założycielem zespołu Steely Dan. Grał również na gitarze i basie w zespołach jazzowo-rockowych. Gdy obydwoje byli studentami w Bard College poznali się z Donaldem Fagenem i zostali współzałożycielami zespołu. Postanowili założyć zespół Steely Dan i przenieśli się do LA. Becker przeniósł się również na Hawaje po zerwaniu z sukcesem komercyjnym i został producentem muzycznym i częścią angielskiego zespołu China Crisis.

Walter Becker

Walter Becker

Tom Waits – $25 milionów

Hity: Closing Time, Somewhere
Tom Waits to urodzony w Kalifornii piosenkarz, autor tekstów i aktor. Jest znany ze swojego charakterystycznego ciężkiego brzmienia i punkowych tekstów piosenek. W latach 70. specjalizował się w jazzie ale wpływ miały też na jego twórczość blues i wodewil. Inspiracją był The Beat Generation i Bob Dylan. W San Diego zaczął śpiewać i przeniósł się do Los Angeles. Jego pierwszy album był pierwszym albumem który odniósł sukces komercyjny, w tym Closing Time, Saturday Night’s Heart i Small Change. Waits napisał też partyturę Heart do „One” dla Francisa Forda Coppoli.

Tom Waits

Tom Waits

Dan Penn – $1 milion

Hity: Cry Like a Baby, The Dark End of the Street

Artysta Dan Penn jest autorem tekstów które napisał i nagrał w latach 60 w tym The Dark End of the Street, Cry Like a Baby i Do Right Woman. Współpracował z takimi artystami jak The Box Tops, Spooner Oldham, Chips Moman. Ponieważ był nieśmiały przed kamerą wolał pisać piosenki od ich śpiewania. Jego relacja była na przykład udana z Chips Moman dla Press Publishing Company chociaż para miała konflikt który zakończył ich współpracę którą opisano jako „krótkotrwałą” ale „intensywną”. Jednym z jego największych sukcesów jest współpraca ze słynną piosenkarką Arethą Franklin.

Dan Penn

Dan Penn

Reklama