İşte Hollywood’un En Zengin Söz Yazarlarının Listesi

Yayinlanma tarihi 04/05/2021
Reklam

Drake ve Meek Mill arasındaki çekişmede görüldüğü gibi, şarkı yazarları ve şarkıcıların işinin aynı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bu durum, şarkıcıların hiçbir zaman söz yazarı olamayacakları anlamına gelmiyor. Bu listede göreceğiniz isimler, Billboard’un en iyi 100 listesine ulaşan yüzlerce single’ı olan Joni Mitchell’in en bilinen “Woodstock” ve söz yazarı Carole King’in sanatıyla ünlü olmayı başardı. Yazdıkları şarkı sözleri sayesinde telif haklarından yüksek miktarda para kazanıyorlar.

İşte Hollywood'un En Zengin Söz Yazarlarının Listesi

İşte Hollywood’un En Zengin Söz Yazarlarının Listesi

Neil Diamond – $175 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Song Sung Blue, Cracklin ’Rosie
Neil Diamond, tüm dünyada 100’den fazla albüm yapıp satan bir sanatçıdır ve 38 tanesi ilk 10’a kadar yükselmiştir. O tarihin şu zamana kadar en çok albüm satan sanatçılarından biridir. 2011 yılında ve 1984’te adı Rock and Roll Hall of Fame ve Hall of Fame eklendi. Diamond, espri anlaşıyla da bilinir. Will Ferrell, Neil Diamond’ın parodisini SNL’de yaptı ve Mayıs 2002’nin sonunda yayınlanan Ferrell tarafından yapılan parodiyi çok beğendi.

Neil Diamond – $175 Million

Neil Diamond – $175 Milyon dolar

Johnny Cash – $60 milyon dolar

En bilinen şarkıları: I Walk the Line, Folsom Prison Blues
Johnny Cash, dünya çapında 90 milyondan fazla albüm satmıştır. Hall of Fame of Country Music, Rock and Roll Hall of Fame ve Hall of Fame of Gospel’e ismini yazdırmayı başardı. Kendine has müzik tarzıyla tanınır. Onun için konserlerinin açılış cümlesi “Merhaba, ben Johnny Cash” idi. Her konserden önce gösteri teknesinden ve rock tarzında kısa bir giriş yapmayı tercih ederdi. Cash’in mirası Walk the Line, the 20 Century Fox’ta onun adına hazırlanan belgeselle hatırlandı.

Johnny Cash – $60 Million

Johnny Cash – $60 Milyon dolar

Joni Mitchell – $50 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Woodstock, Big Yellow Taxi
Joni Mitchell’in The Blue albümü bu zamana kadar yapılmış en iyi albümlerden biridir. Yazar, müzisyen, piyanist rollerini üstlenen Mitchell, şarkılarında folk, pop, caz ve rock müzikten öğeleri bir araya getirdi. Sokak ve barlarda şarkı söyledi. Yer aldığı gösterilerde Baby Boom’a ait kültüre karşı çıkıyordu. En popüler şarkıları arasında Reprise Records tarafından yayınlanan “Big Yellow Taxi”, “Woodstock” ve “Both Sides, Now” gibi şarkılar vardı. Ayrıca şarkıların uyarlanabilir olması da dikkat çekiyor. Mitchell, birkaç defa görünümünü ve sesini bir pop, elektronik müzikte etkin olabilmek için değiştirmeye çalıştı.

Joni Mitchell – $50 Million

Joni Mitchell – $50 Milyon dolar

Jerry Garcia – $40 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Truckin ’, Sugaree
San Francisco’da doğup büyüyen Jerry Garcia, otuz yıldan uzun bir süredir ikonik grubun bir parçası olmaya devam ediyor. Bu zamana kadar ayrıca birkaç başka grupta ve birkaç solo çalışmasında da yer aldı. Rolling Stone’un “En İyi 100 Gitarist” listesinde 13. sırada yer aldı. En çok psychedelic rock tarzıyla tanınan Grateful Dead’in baş söz yazarıydı. Kendisine çok yakışan “Truckin” şarkısı doğaçlama ve gitar soloları ile çok ünlüydü çünkü röportajda söylediğine göre sergilediği performanslar sayesinde stresini atıyordu.

Jerry Garcia – $40 Million

Jerry Garcia – $40 Milyon dolar

Paul Simon – $75 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Bridge Over Troubled Water
Paul Simon, “Mrs. Robinson”, “Sound of Silence” ve belki de bu zamana kadar ki en ünlü şarkıları Columbia Records’un sahibi olduğu “Bridge Over Troubled Water” da dahil olmak üzere hemen hemen tüm albümlerindeki şarkıları yazdı. İkili 1970 yılında ayrılma kararı aldı. Simon bir süre boyunca yaşadığı Güney Afrika’dan çok etkilenmiş ve Graceland’i yazmıştır. Graceland albümü ilk defa piyasaya sürüldüğünde 14 milyondan fazla kopya sattı ve şimdiye kadarki Simon’un en karlı solo çalışması. Ayrıca Broadway’de müzikaller için şarkı yazdığı bir kariyeri vardı. Şair Derek Walcott ile The Capeman’ında yer alan şarkıların sözlerini yazdı. Bunun dışında senaryo çalışmaları da bulunmaktadır.

Paul Simon – $75 Million

Paul Simon – $75 Milyon dolar

James Taylor – $60 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Paint It Black, Night Owl
Şarkıcı-söz yazarı olan James Taylor beş defa Grammy almaya hak kazandı ve 2000 senesinde Rock and Roll Hall of Fame’e adını yazdırdı. 100 milyondan fazla albüm satmayı başaran dünyanın en iyi sanatçılarından biri olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız. Piyasaya sürdüğü ilk albümü Fire and Thunder ismi ile yaptı, ardından Carole King’in You have a friend albümünün coverını yaptı. Ayrıca How Sweet It Is, HandyMan ve Sweet Baby James isimli birçok bilinen şarkıyı yeniden seslendirdi ve çok beğenildi. This World’den önce, ilk ABD’de yayınlanan bir numaralı albümünü 2015 yılına kadar piyasaya sürülmedi.

James Taylor – $60 Million

James Taylor – $60 Milyon dolar

Carole King – $70 milyon dolar

En bilinen şarkısı: It’s Too Late, Nightingale, Jazzman
Carole King, 1950 yılından 2000’li yıllara kadar o zamanın en başarılı ve kazançlı kadın şarkı yazarlarından biri olarak gösteriliyordu. 118 defa Billboard Hot 100’e girebilen çok başarılı şarkıları yazmış ya da biriyle birlikte yazmıştır. Ve bu yakaladığı başarı sadece Amerika’da değil. En başarılı kadın söz yazarı olarak adını tarihe yazdırmış olan King, altmış bir başarılı şarkıya imza atarak İngiltere listelerinde de aynı başarıyı yakaladı. Writer ve Tapestry adındaki albümleri de dahil olmak üzere bir sürü albüm çıkardı. Tapestry adındaki albümü Amerika listelerinde neredeyse dört ay boyunca en beğenilenler arasında yerini aldı ve çıkışının altı yıl sonrasında bile listelerde kalmayı başardı. 2012 senesinde Hollywood Yıldızını almaya layık görüldü.

Carole King – $70 Million

Carole King – $70 Milyon dolar

Stevie Wonder – $110 milyon dolar

En bilinen şarkısı: Superstition
Stevland, ya da daha bilinen ismiyle “Stevie Wonder”, dünyadaki en etkili ve başarılı sanatçılardan biridir. Şarkı söyleme ve yazmadaki başarısının yanı sıra armonika, gitar, klavye, Harpejji gibi birçok müzik enstrümanı çalmaya biliyor. Şu zamana kadar yüz milyondan fazla albüm sattı ve 25 defa Grammy almaya layık görüldü ayrıca Academy Award kazandı. Daha sonra Rock & Roll Hall of Fame ve Songwriters Hall’a adını yazdırmayı başardı. Wonder, Billboard’un en iyi 100 listesinde başarılı şarkıları sayesinde büyük başarılar elde etti. Motown’lu 11 yaşındaki Tamia ile anlaşma imzaladı. Onun bu müzik piyasasında bir dahi olduğu kabul ediliyor.

Stevie Wonder – $110 Million

Stevie Wonder – $110 Milyon dolar

Billy Joel – $180 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Piano Man, Movin ’Out (Anthony’s Song)
Şarkıcı ve besteci Billy Joel, ilk albümünün başarısının ardından ona “Piano Man” denilmeye başlandı. 1970’li yıllardan beri sektörde solo bir sanatçı olarak kariyerine devam etmektedir. Dünya çapında 150 milyondan fazla albüm sattı ve Greatest Hits olarak yaptığı derleme Amerika’da yapılmış şimdiye kadarki en çok satan albümlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bronx’ta doğup büyüyen Joel ve lisedeyken öğrenimini yarım bıraktı ve müziğe doğru yöneldi. 1972 senesinde Columbia Records’a bir antlaşma imzalamayı başardı. 23 adayın olduğu kategorilerde aralarından sıyrılıp beş defa Grammy almaya layık görüldü.

Billy Joel – $180 Million

Billy Joel – $180 Milyon dolar

Burt Bacharach – $160 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Arthur’s Theme, Close to You
Burt Bacharach, 20. yüzyılın en ünlü bestecilerinden biri olduğu bilinen bir gerçek. Missouri’de doğup büyüyen, 1980’li yıllarda şarkılara söz yazmaya başladı. 1000’den fazla sanatçıya şarkılar üretmek için yazar Hal David ile işbirliği yaptı ve çok başarılı oldu. Dionne Warwick ile yaptığı ortak çalışmalar sayesinde akord bilgisini ilerletti ve caz ile sözlerin uyumudan muhteşem şarkılara imza attı. Ayrıca daha küçük orkestralarla anlaşmalar yaptı ve onların üyelerine müzik aletlerinin tedariği konusunda yardımcı oldu. Çağdaş, duyması kolay ve pop, tarzında şarkılarıyla tanındı. Ayrıca piyano çalmayı biliyor ve şarkı söylüyor.

Burt Bacharach – $160 Million

Burt Bacharach – $160 Milyon dolar

Randy Newman – $50 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Just One Smile, I’ve Been Wrong Before
Popüler ve şarkı sözlerinde etkili kelime kullanımı ve düzenlemesi, kendine has sesi ve filmlerde yaptığı müziklerle tanınır. Kariyerine ilk olarak  bir film bestecisi olarak adım attı. Bu sayede 20 defa Oscar’a aday gösterildi ve iki kez kazandı. Newman, Oscar’a en çok aday gösterilen kişilerden biridir. 2007 senesinde Songwriters ‘Hall of Fame’e dahil oldu. Cold Turkey, Meet the Parents, Seabiscuit gibi filmlerde ve Toy Story, Monsters ve Cars gibi dokuz ayrı Pixar filmi için farklı farklı şarkılar besteledi ve çok beğenildi.

Randy Newman – $50 Million

Randy Newman – $50 Milyon dolar

Dolly Parton – $500 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Jolene, I Will Always Love You, 9 to 5
Popüler ve sevilen bir sanatçı olmasının yanı sıra, Dolly Parton bu zamana kadar 3.000’den fazla şarkıya imzasını atmıştır. Whitney Houston’ın rekor kıran “I Will Always Love You“ şarkısını yazdı ve hemen hemen her ünlü sanatçı bu şarkıyı seslendirdi. Şarkı yazımı konusunda bir röportaj yaptı ve şarkı sözü yazmaya sadece yedi yaşındayken başladığını söyledi. Her ne olursa olsun bazen şiir, bazen konsept, şarkı ya da günlük olsun, mutlaka bir şeyler yazmaya çalıştığını söylüyor. Çocukluğu boyunca Appalachian Dağları’nda yaşadı ve dini mirası onun bu alanda ilerlemesini sağladı. 35 BMI Ödülü’ne layık görüldü.

Dolly Parton – $500 Million

Dolly Parton – $500 Milyon dolar

Tom Petty – $95 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Here Comes My Girl, Refugee, Don’t Do Me Like That
Gitarist olan Tom Petty, şu zamana kadar gelmiş geçmiş en iyi sanatçılardan biridir. On yaşındaki Elvis Presley ile tanışması onu çok etkiledi ve o zamanın en meşhur müzik tarzı olan rock and roll ile ilgilenmeye başladı. Ayrıca punk rock müziğin en etkin olduğu Rolling Stones dergisinden de ilham aldı. Maalesef başarısız olan Mudcrutch Takımını kurdu. Ancak Tom Petty ve Heartbreakers’ın oluşturmasıyla başarısını bambaşka bir seviyeye taşıdı. Petty grubu 1970’li yıllarda kurdu ve ikinci albümleri en beğenilen ilk 40 listesine girmeyi başardı. Üçüncü albümlerinde ise durum çok daha da iyiydi.

Tom Petty – $95 Million

Tom Petty – $95 Milyon dolar

Loretta Lynn – $65 milyon dolar

En Sevilen Şarkılar: You Ain’t Woman Enough, Coal Miner’s Daughter
Loretta Lynn, Kentucky’de doğup büyüyen ve country müzik tarihinin en popüler ve beğenilen country yıldızlarından biri olmayı başarmıştır. “You Ain’t Woman Enough, Coal Miner’s Daughter”, “Fist City,” “One’s on the Way” gibi şarkılarla başarıyı yakaladı. Biyografik filmi The Coal Miner’s Daughter, adını şu zamana kadarki en çok sevilen şarkıdan alıyor. 45.000.000’den fazla albüm sattı. İki düzine, on bir rakamdan oluşan bir listesi vardı. Bugün 87 yaşında olmasına rağmen hala turne yapmaya devam ediyor. Hâlâ Grand Ole Opry’de yer almaktadır.

Loretta Lynn – $65 Million

Loretta Lynn – $65 Milyon dolar

Lou Reed – $15 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Think It Over, Heavenly Arms
Lou Reed, The Velvet Underground’un baş şarkıcısı ve söz yazarı olarak tanındı ve elli yıldan uzun süren  başarılı bir solo kariyere sahipti. Velvet Underground grubuyla birlikte çalıştıkları süre boyunca ekonomik olarak çok para kazanamamışlardı. Fakat yine de zamanının en önde gelen yeraltı rock gruplarından biri olarak tanınmayı başarmıştı. Reed, 1970 senesinde Velvet Underground ile yollarını ayırdı ve ardından 20 solo albüm çıkardı. İkinci ve üçüncü albümünde iyi performans gösterdi, ancak kariyeri süresinde bazı iniş ve çıkışları oldu. Daha sonraki şarkıları Fresh Sensations ve New York sayesinde kariyerini tekrardan canlandırdı.

Lou Reed – $15 Million

Lou Reed – $15 Milyon dolar

Kris Kristofferson – $160 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Me and Bobby McGee, Sunday Mornin ’Comin’ Down
Kris Kristofferson, oyunculuk geçmişi olmasına rağmen müzik dünyasına adım atıp başarılı bir şarkıcı-söz yazarı olmayı başarmıştır. Bazen şarkı sözlerini ortak olarak Shel Silverstein ile yazardı. Waylon Jennings, Johnny Cash ve Willie Nelson da dahil olmak üzere Highwaymen ile olan ilişkileri sayesinde tanınmıştı. Alice Don’t Live Here Anymore, Heaven’s Doors, Sword, ve A Star are Born şarkılarını yazdığı birkaç filmden biri. A Star is Born’daki başarısı sayesinde Altın Küre kazandı. Şu anda Hawaii, Maui’de yaşamına devam ediyor.

Kris Kristofferson – $160 Million

Kris Kristofferson – $160 Milyon dolar

Paul McCartney – $1.2 milyar dolar

En bilinen şarkısı: Yesterday
John Lennon’u şöhretini geri plana atabilecek tek ismin Paul McCartney olduğunu söyleyebiliriz. Onun Beatles’ın kurucu üyelerinden biri olduğu düşünülünce kulağa oldukça mantıklı geliyor. Özellikle Yesterday şarkısı için 2200’den fazla şarkısı bu şarkıyı yeniden yorumladı. Beatles’ta ortaya koyduğu çalışmalar ve solo başarısı sayesinde iki defa Rock & Roll Onur Listesi’nde yer aldı. 18 kez Grammy’ye layık görüldü ve 1965 senesinde kendisi ve Beatles arkadaşları Crowds olarak adlandırıldı. Daha sonrasında 1997 senesinde müzik hizmetlerinden ötürü için şövalye ünvanı verildi.

Paul McCartney – $1.2 Billion

Paul McCartney – $1.2 milyar dolar

Van Morrison – $90 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Gloria, Brown Eyed Girl
Van Morrison, kariyerine ilk adım attığı sıralarda küçük bir çocuktu şimdi ise kendisini müzik efsaneleri arasında sokmayı başardı. Çeşitli İrlandalı gösteri gruplarıyla performans sergiledi ve Kuzey İrlandalı R&B gruplarından biri olan Them’in bir üyesi olarak popüler oldu. Gloria’yı şarkısını Them grubuyla birlikte kaydetti ve bu grubun baş solistiydi. Ünlü şarkısı ‘Brown-Eyed Boy’ u 1960’lı yılların sonunda piyasaya sürdü. İlk albümünin adı Astral Weeks’ti, ancak satışlar ilk başlarda iyi olmamasına rağmen ikinci albümü Moondance çok başarılı oldu . Van Morrison hala kadar müzik turları yapmaya devam ediyor.

Van Morrison – $90 Million

Van Morrison – $90 Milyon dolar

Bob Dylan – $200 milyon dolar

En bilinen şarkıları: The Times, They Are A’Changin ’, Blowin In The Wind
Country müzik türünün yıldızı Bob Dylan, karşı kültürde yer alan şeylerin karşısında durmak için şarkı söyleyen ve söz yazan aktivist bir sanatçıdır. 1960’lı senelerin başlarında, Days They Are A’Changing ‘ve Blowin’ In the Sky’ın Civil Rights şarkılarını piyasaya sürdü. Başarılarının ardından kendi adını taşıyan bir şarkısını yayınladı. Politik açıdan, karşı çıktığı şeyler için çıkardığı çeşitli albümler ve şarkılar vardı. Ayrıca, hala tartışmalı bir hareket olan rock albümlerinde elektrikle güçlendirilmiş enstrümanları kullanmayı ilk deneyenler arasında yer aldı. 2012 ve 2016 senesinde 100 milyondan fazla albüm sattı ve Başkanlık Özgürlük Madalyası ve Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

Bob Dylan – $200 Million

Bob Dylan – $200 Milyon dolar

Brian Wilson – $75 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Good Vibrations, I Get Around, God Only Knows, Barbara Ann
Brian Wilson, Beach Boys’un kurucu üyelerinden biridir. 1962 senesinde Capitol şirketiyle anlaşma imzaladı ve albümünde yer alan en iyi  olarak gösterilen kırk şarkıdan yaklaşık yirmi dördünü kendisi yazdı. Yirminci yüzyılın en yaratıcı şarkı yazarlarından biri olarak kabul edilmesinin dışında bazıları onun bir dahi olduğunu iddaa etmektedir. Kardeşleri ve yeğeniyle bir araya gelerek Beach Boys’u kurdu. Wilson hala ara sıra müzik turneleri yapmaya devam ediyor. Indie rock ve punk müziğin kurucuların biri olduğu söylenir. Müzisyenler (Beatles dahil) onların etkilerinden çok etkilenmiş olmalarına rağmen onların sezgilerinin ve  orkestrasyonlarının benzerlerinin yapılması oldukça zor oldu.

Brian Wilson – $75 Million

Brian Wilson – $75 Milyon dolar

John Fogerty – $70 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Proud Mary, Bad Moon Rising, Fortunate Son
John Fogerty, kardeşi Tom, Doug Clifford ve Stu Cook ile oluşturduğu bir grup vardı ve bu grubun ismi Creedence Clearwater Revival’dı. Kurucu üyesi olduğu bu grup sayesinde iyi bir solo kariyere sahip oldu. Grubun baş şarkıcı ve besteciydi. Grubun en sevilen şarkıların çoğunu o besteledi. Ne yazık ki, grup 1972 senesinde dağıldı ve kendisine parlak bir solo kariyer başlattı. Rolling Stone dergisi, onu tüm zamanların en iyi 100 gitaristi arasında gösterdi. Tina Turner’ın ünlü pop şarkısı “Proud Mary” gibi birçok şarkısı yeniden uyarlayıp yeniden hit olmalarını sağladı.

John Fogerty – $70 Million

John Fogerty – $70 Milyon dolar

Willie Nelson – $25 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Family Bible, On the Road Again
Shotgun Willie albümü piyasaya sürüldüğünde, Teksas doğup büyüyen söz yazarı, şarkıcı ve oyuncu Willie Nelson büyük bir çıkış yakaladı. Ayrıca Red Headed Stranger ve Stardust şarkıları, onu 1970’li yılların önemli bir figürü haline gelmesini sağladı. Otuza yakın filmde rol aldı, birçok kitap yazıp yayınladı. Opioid kontrolü ve biyoyakıt kullanımın karşı düşüncelerini bir aktivist olarak gözler önüne serdi. IRS Records, gelirleri ödenmemiş vergi borcunu ödemek amacıyla piyasaya albümünü sürdü.

Willie Nelson – $25 Million

Willie Nelson – $25 Milyon dolar

Elton John – $500 milyon dolar

Greatest Hits: Rocket Man, Crocodile Rock

Elton John has sold over 300 million albums and has 58 Billboard singles in the top 40. His album, Candle in the Wind, which he wrote after his tragic death to remember Princess Diana, remains the best-selling single in the history of the United Kingdom and the United States. He won five Grammys and several other accolades, placing him in critical fame behind The Beatles and the Madonna. He is still an outstanding LGBTQ activist, raising over $300 million for LGBTQ people.

Elton John – $500 Million

Elton John – $500 Milyon dolar

David Bowie – $100 milyon dolar

En bilinen şarkıları: Changes, Space Oddity, Modern Love
David Bowie, dünya çapında bugüne kadar 140 milyondan fazla albüm sattı ve birçok beğenilen şarkısı için platin sertifikası almaya kazandı. Görsel sunumu ve basit bir formatta olan bir şarkıyı yeniden yapılandırmasıyla ünlüydü. Çift cinsiyetli olarak doğan ve küstah bir müzik efsanesi olan Ziggy Stardust, onun alt egosunda yer alan bir karakterdir. Güney Londra’da büyüyüp doğan Bowie, çok küçük yaşta sanat ve müzik ile tanıştı ve bunların öğrenimini görmeye başladı. Müzik kariyerine 1983 senesinde Space Oddity isimli albümü çıkararak başladı. Altmış iki yaşında hayata veda etmesinden önce, süper model Iman ile evlendi. Bir glam rock şarkıcısı ve ikonik bir rock sanatçısı olarak hala hafızalarda yer etmeye devam etmektedir.

David Bowie – $100 Million

David Bowie – $100 Million dolar

Reklam